Tunus Dışişleri Bakanı, Filistin’e yönelik saldırıların durdurulması için çağrıda bulundu

Tunus Dışişleri Bakanı Nebil Ammar, “Filistin halkına yönelik saldırıların derhal durdurulması” için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve uluslararası kuruluşlara çağrıda bulundu.

Tunus Dışişleri Bakanlığından konuya dair yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Ammar’ın BM Güvenlik Konseyine üye ülkelerdeki mevkidaşlarına ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren kuruluşlara “Filistin halkına yönelik saldırıların derhal durdurulması” için mesaj gönderdiği belirtildi.

Ammar’ın, BM, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Afrika Birliği, Uluslararası Frankofon Örgütü ve Avrupa Birliği temsilcilerine mesaj gönderdiği aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İşgal güçlerinin Filistin halkına karşı devam eden acımasız saldırganlığından dolayı Gazze’deki insani durum modern tarihte eşi benzeri görülmemiş şekilde kötüleşti. İşgal altındaki Filistin’e ve savunmasız sivillere yönelik sistematik saldırıların durdurulması için uluslararası çabalar birleşmelidir.”

Açıklamada, Gazze’ye acil insani yardımın güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde ulaştırılabilmesi için de tüm yolların açılması gerektiği vurgulandı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 24’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail’in saldırılarda 3 bin 826’sı çocuk, 2 bin 405’i kadın olmak üzere 9 bin 227 Filistinli öldürüldü, en az 23 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 144 Filistinliyi öldürdü.

Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini de hedef gösteren İsrail ordusu, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini bombaladı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 56 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x