Spor yaparken cildinizi ihmal etmeyin! Yüzünüze asla dokunmayın

Su içmeyi unutmayın

Sağlıklı bir cilt için su oldukça önemlidir. Su, cildimizin nemli kalması ve elastikiyetinin korunmasında önemli bir rol oynar. Egzersiz sırasında terlediğimizde vücudumuz su ve gerekli mineralleri kaybeder.

Bu nedenle egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında yeterli miktarda su içmek dehidrasyonu önlemeye ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yüzünüze dokunmaktan kaçının

Özellikle spor salonundayken yüzünüze kirli ellerle dokunmaktan kaçınmak çok önemlidir. Spor salonları bakterilerle doludur ve bakterilerin cildinize bulaşması ve sivilcelere neden olması kolaydır.

Antrenmandan önce ve sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Ayrıca, paylaşılan ekipmanı temizlemeden kullanmaktan kaçının ve kullanmayı planladığınız herhangi bir yüzeyi silmek için daima bir havlu taşıyın.

Makyajla egzersiz yapmayın

Egzersizin neden olduğu ter ve artan sıcaklık, gözeneklerin açılmasına neden olabilir; gözenekler makyaj kalıntıları tarafından tıkanabilir ve bu da sivilcelere ve tahrişe yol açabilir.

Güneş kremini atlamayın

Sabah egzersiz yapıyorsanız SPF’yi atlamamak çok önemlidir. Güneş hasarı erken yaşlanmanın ana nedenidir ve açık havada yapılan egzersizler sırasında güneş ışınlarına maruz kalmak güneş yanığına ve kırışıklıklara neden olabilir.

Bu nedenle SPF’si en az 30 olan bir güneş koruyucu seçin ve dışarı çıkmadan önce uygulayın.

Egzersiz sırasında yüzünüzü kurulayın

Antrenman sırasında yüzünüzü temiz bir havluyla kurulamak, sağlıklı cildinizi korumanıza yardımcı olacak şeylerden biridir. Ekipman üzerinde kullandığınız havlunun aynısını kullanmaktan veya vücudunuzun terini yüzünüze silmekten kaçınmanız gerekir.

Kirli havlular, egzersiz sırasında cildinizi tahriş edebilecek virüs ve bakterilerin yayılmasına neden olabilir. Tek kullanımlık havluları kullanabilirsiniz. Ek olarak, havlu kullanırken tahrişi önlemek için yüzünüzü kuvvetlice ovmak yerine hafifçe sildiğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir