Mart Ayında Çankaya’da Sanat Yağmuru

Her ay birbirinden farklı etkinlikleri Başkentlilerle buluşturan Çankaya Belediyesi, mart ayında da kültür sanatın merkezi olacak. Kültür merkezleri bu ay 15 sergi, 3 tiyatro, 4 panel, 3 konser, 3 film gösterimi, söyleşi, halk şöleni ve şiir dinletisine ev sahipliği yapacak.

Çankaya Belediyesi, mart ayında birbirinden değerli etkinlikleri Başkentli sanatseverlerle buluşturuyor. Resim ve fotoğraf sergilerinden söyleşilere, konserlerden tiyatro gösterilerine kadar sanatın birçok dalının sergileneceği mart ayında Ankaralılar yine sanata doyacak.

 

Dil Derneği’nin düzenlediği “Kadınlar ve Devrim Yasaları” söyleşisi 1 Mart tarihinde Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (DTÇSM) gerçekleşecek. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in katılacağı ve açılış konuşmasını Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel’in yapacağı etkinlik Çankayalılarla buluşacak. 

DTÇSM’DE 13 SERGİ

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi bu ay 13 sergiye ev sahipliği yapıyor. Mimar Sinan Üniversitesi ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şubesi’nin, 142’nci ‘Karma Plastik Sanatlar Sergisi, 1-12 Mart tarihleri arasında Başkentlilerle buluşacak. Varol Uzlu’nun “Yağmur’un Kadınları” sergisi 2-12 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Atölye 3’ümüz Ressamları rehberliğinde gerçekleşen ve Didem Özyürek, Özden Bilgen, Zehra Pamuk, Emel Tarhan Ayşe Yazıcı Kaya, Şebnem Efe, Funda Topallar’ın yer aldığı “VI. Karma Resim Sergisi”, 2-10 Mart tarihleri arasında görücüye çıkacak. 3-10 Mart tarihleri arasında ise Çankaya Belediyesi Turan Erol Sanat Atölyesi öğrencilerinin “Kara Kalem” sergisi ile bu yıl 39’uncusu gerçekleşecek ve bugüne kadar dünyanın dört bir yanından dokuz bini aşkın sanatçıyı ve eserlerini buluşturan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması 4-12 Mart tarihleri arasında yine DTÇSM’de ziyaret edilebilecek.

 

HEKİMLERİN SERGİSİ

5-18 Mart tarihleri arasında küratörlüğünü yazar Özlem Özdemir’in üstlendiği “Cumhuriyetin Öncü Kadınları Sergisi”, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) eşgüdümü ile Ankaralılarla bir araya geliyor. Ankara Tabip Odası’nın tıp öğrencileri yararına düzenlediği fotoğraf, resim, heykel ve seramik eserlerin yer aldığı “Hekimlerin Sergisi” 14-22 Mart tarihleri arasında, “Uluslararası Lions Federasyonu Karma Resim Sergisi” ise 16-23 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

CUMHURİYETİN 100. YILINA ÖZEL SERGİ

Sanatçı Kadınlar Derneği’nin 20 kadın sanatçısının yer aldığı “Al” sergisi 22 Mart-4 Nisan tarihleri arasında Başkentlilerin beğenisine sunuluyor. 26 Mart- 4 Nisan tarihlerinde Saime Uyar’ın “Yeniden” sergisi, 6 Şubat depreminden bu yana geçen sürede acıyı, umudu ve zamanın iyileştirici gücünü sanatla harmanlayan bir deneyimi sanatseverlerle buluştururken Ankara Kadın Ressamlar Derneği’nin Cumhuriyet’in 100.yılına özel olarak hazırladığı “54.Yıl Geleneksel Sergisi” de yine aynı tarihlerde DTÇSM’de gerçekleşecek. Cumhur Okay Özgör’ün “Pixel II” sergisi ise 27 Mart- 4 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

Zülfü Livaneli Kültür Merkezi, 16-24 Mart tarihleri arasında Nihal Sandıkcı’nın “Temas” sergisine ev sahipliği yapacak. Nihal Martlı’nın “Her Şey Yolunda” sergisi ise Fikret Otyam Sanat Merkezi’nde 7 Mart-7 Nisan tarihleri arasında ise sanatseverlerle buluşacak.

EŞİTLİK VE FARKINDALIK AYI

Çankaya Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Eşitlik ve Farkındalık Ayı’na özel olarak birçok etkinlik düzenledi. 4-24 Mart tarihleri arasında hazırlanan program, ücretsiz olarak DTÇSM’de gerçekleşecek. Programda paneller, film gösterimleri ve sergilerin yanı sıra TED Üniversitesi’nde kadınlar dostluk maçı yapılacak. 9 Mart tarihinde ise sevilen müzik grubu VEGA ücretsiz sahne alacak. DTÇSM’de  dinleyiciyle buluşacak konserin yer fişleri 4 Mart’tan itibaren Çankaya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nden temin edilebilecek.

“FERHAD İLE ŞİRİN” YILMAZ GÜNEY SAHNESİ’NDE

Yönetmenliğini Selahattin Bel’in yaptığı ve Çankaya Belediyesi Semt Tiyatroları Maltepe Semt Tiyatrosu tarafından sahnelenecek ‘aşkın ve mutluluğun yaşı yoktur’ temalı “İkinci Bahar” oyunu 5 Mart’ta Yılmaz Güney Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak. Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğin yer fişleri, 29 Şubat’tan itibaren kültür merkezinden temin edilebilecek. Yılmaz Güney Sahnesi’nde izlenecek bir diğer tiyatro ise Jonas Hassen Khemiri’nin kaleme aldığı “Neredeyse Eşittir” oyunu olacak. Ücretsiz gerçekleşecek etkinliğin yer fişlerine 22 Mart tarihinden itibaren ulaşılabilecek. Nazım Hikmet Ran’ın ünlü eseri “Ferhad ile Şirin”, 17 Mart tarihinde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Çankaya Belediyesi Semt Tiyatroları 100. Yıl Semt Tiyatrosu tarafından ücretsiz  oyunun yer fişleri 11 Mart tarihinden itibaren kültür merkezinden temin edilebilecek. 

 

DENGİN CEYHAN İLE PİYANONUN KADINLARI

Çankaya Belediyesi Çayyolu Çankaya Evi’nin hazırladığı Türk Halk Müziği Korosu Konseri, 5 Mart tarihinde MEB Şura Salonu’nda dinleyiciyle buluşacak. Şef Battal Kılıçarslan yönetimindeki konsere Mustafa Özarslan ve Grup Çığ konuk sanatçı olarak katılacak. Ücretsiz olarak gerçekleşecek konserin yer fişleri, 28 Şubat’tan itibaren Çayyolu Çankaya Evi’nden edinilebilecek. Piyanist Dengin Ceyhan’ın “Piyanonun Kadınları” konseri ise 10 Mart tarihinde DTÇSM’de gerçekleşecek. Ücretsiz konserin yer fişleri, 4 Mart’tan itibaren sanat merkezinden temin edilebilecek. 

 

“KADINLAR GÜNÜ SİNEMASI” FİLM GÖSTERİMİ

“Kadınlar Günü Sineması” film gösterimi 7-8 ve 10 Mart tarihlerinde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde ücretsiz izlenebilecek. 7 Mart’ta Peru, 8 Mart’ta Meksika ile Şili ve 10 Mart’ta Kolombiya sinemasına ait filmlerin yer alacağı gösterime ilgili ülkelerin Büyükelçilik temsilcileri de katılacak. 8 Mart tarihinde ise Anadolu Halk Ozanları Kültür ve Dayanışma Derneği’nin hazırladığı “Ozanların Gözüyle” halk şöleni Yılmaz Güney Sahnesi’nde ücretsiz olarak sanatseverleri ağırlayacak. Süheyla Taşcıer’in “Şiirlerle Gönderilmemiş Çanakkale Mektupları” şiir dinletisi ise 25 Mart’ta Yılmaz Güney Sahnesi’nde ücretsiz olarak gerçekleşecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x