Kuvözde kendi kusmuğunda boğulan bebek için açılan dava sonuçlandı

DAMLA GÜLER / milliyet.com.tr – İstanbul’da 7 yıl önce devlet hastanesinde dünyaya gelen Eymen Çetintaş isimli bebek solunum sıkıntısı sebebiyle özel bir hastanenin kuvözüne sevk edildi. İddiaya göre kuvözde kusan bebek kimsenin görmemesi sebebiyle kendi kusmuğunda boğuldu.

Eymen bebeğin kalbi sonrasında doktorlar tarafından çalıştırıldı. Ancak uzun süre nefessiz kalan bebeğin beynine oksijen gitmediği için toplumda, “Gevşek Bebek” olarak bilinen Hipotonik Bebek tanısı konularak hastaneden taburcu edildi.

SAĞLIKLI DOĞAN BEBEĞİN KALBİ SEVK EDİLDİĞİ ÖZEL HASTANEDE DURDU

Yaşanan olay sonrası aile hem hastaneye hem de görevli doktora tazminat davası açtı. Mahkemeye verilen dava dilekçesinde Ayla ve İbrahim Çetintaş çiftinin üçüncü çocuğu olan Eymen’in 26 Ocak 2017 tarihinde Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlıklı bir bebekleri dünyaya geldiği, solunumun biraz hızlı olması sebebiyle Gaziosmanpaşa’daki özel bir hastaneye sevk edildiği anlatıldı. İlk aşamada aileye sadece 5 gün antibiyotik tedavisi uygulanacağı söylendi. Ancak bebeğini görmeye giden anne Eymen bebeği, morarmış, gözleri tavanda sabit ve hareketsiz bir şekilde buldu. Kalbi duran bebeğe hemen müdahale yapıldı. 84 gün yoğun bakımda kalan bebek, Hipotonik Bebek teşhisiyle hastaneden ayrıldı.

7 MİLYON 308 BİN TAZMİNAT

Tam 7 yıl süren davada karar önceki gün açıklandı. İstanbul 2.Tüketici Mahkemesi’nde görülen duruşmada söz alan davalı Doktor Derya Çolak’ın avukatı, “Müvekkilimin dava konusu olayda sorumluluğu olmadığı raporlar ile sabittir” dedi. Davalı hastanenin avukatı da, “Bilirkişi raporuna itirazlarımız doğrultusunda yeni bir rapor alınsın. Davanın reddine karar verilsin” dedi. Davalı hastanenin avukatının yeniden rapor alınması yönündeki talebini reddeden mahkeme, davalı doktor Derya Çolak yönünden açılan maddi ve manevi tazminat davalarının reddine karar verdi. Mahkeme, davalı hastanenin yüzde 100 kusurlu olduğuna karar vererek aileye 7 milyon 308 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

“KARAR BİZİ BİR NEBZE DE OLSA MUTLU ETTİ”

Kararı değerlendiren Çetintaş ailesinin avukatı Bağdagül Timoçin, “Esasen, sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmiş bir bebeğin hastanenin yüzde 100 kusuru ile yüzde 86 engelli hale gelmesi çok üzücü olmakla birlikte davayı kazanmış olmak bizi bir nebze de olsa mutlu etti. Mahkeme, hastaneyi yüzde 100 kusurlu bularak yüklü bir tazminata hükmetti. Bu tazminat bebeğin sağlığını yerine getirmeyecek ancak acılı ailenin çocuklarının bakımı için harcadıkları özel beslenme, özel eğitim gibi masraflarını karşılamakta kendilerine yardım edecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x