Hasan Bitmez iki ay önce kendisi anlattı: Meclis grubu düşerse B planı hazır

Talha Özmen

TBMM Genel Kurulunda fenalaştıktan sonra tedavi altına alınan Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, hastanede hayatını kaybetti.

Bitmez’in hayatını kaybetmesiyle Meclis’te 20 milletvekiliyle temsil edilen Saadet Partisi grubu düştü.

Bir siyasi partinin Meclis’te grup kurması için en az 20 milletvekili olması gerekiyor. 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimde CHP listelerinden seçime giren ve 10’ar milletvekili çıkaran Saadet ve Gelecek partileri, Temmuz ayında Meclis’te ortak grup kurmuştu.

HASAN BİTMEZ B PLANINI ANLATMIŞTI

Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez yaklaşık iki ay önce katıldığı bir ilçe divan toplantısında olası bir grup düşmesi durumunda yapılacak hamleye dair ipuçları verdi.

Toplantı sonrasında partililer, bir sohbet esnasında Bitmez’e “Olur da bir milletvekili parti değiştirir ve grup düşerse ne olacak?” sorusunu yöneltti.

Hasan Bitmez soru üzerine, “Bizim de bir B planımız var” diyerek yanıt verdi.

Başka partiden milletvekilleri ile görüşüldüğünü işaret eden Bitmez, “Bazı milletvekilleri ile görüşüyoruz. Bizim sayımız artabilir. Zaman gösterecek…” dedi.

KULİSLERDE DEMOKRAT PARTİ ADI GEÇİYOR

Öte yandan Odatv’nin Meclis kulislerinden edindiği bilgiye göre düşen grubu tekrar kurmak için Saadet ve Gelecek Partisi, ilk olarak Demokrat Parti ile görüşmeye hazırlanıyor.

Önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen görüşmeler sonucunda Demokrat Parti milletvekillerinin de Saadet-Gelecek grubuna katılarak, üçüncü parti olacağı ihtimali kulislerde konuşuluyor.

Demokrat Parti’nin ise olası bir teklife vereceği yanıt ise henüz bilinmiyor.

DOĞUM GÜNÜNDE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR

54 yaşında hayatını kaybeden Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez için dün Meclis’te cenaze töreni düzenlendi.

15 Aralık 1969‘da doğan Bitmez, doğum gününde İstanbul Fatih Camii’nde kılınacak Cuma namazının ardından Milli Görüş’ün merhum lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın da mezarının bulunduğu Merkezefendi Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

Hasan Bitmez’in doğum gününde son yolculuğuna uğurlanmasının yanı sıra Milli Görüş hareketinin başladığı 1969 yılında doğmuş olması da Milli Görüşçüler tarafından “tarihin cilvesi” olarak yorumlandı.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x