Ertuğrul Fırkateyni şehitleri kazanın 133. yılında Japonya’da anıldı

Japonya’dan dönüşte fırtınaya yakalanarak batan Ertuğrul Fırkateyni’nde hayatını kaybeden denizciler, kazanın 133. yılında olayın meydana geldiği Kushimoto

Tokyo Büyükelçiliği Sosyal İşler Müşaviri ve Tokyo Camisi ve Diyanet Türk Kültür Merkezi Başkanı Muhammed Raşit Alas’ın şehitler için Kur’an-ı Kerim ve dua okuduğu törene, Kushimoto Belediye Başkanı Katsumasa Tashima da katıldı.

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen törende yaptığı konuşmada, Ertuğrul Şehitliği’ne de ev sahipliği yapan Kushimoto’nun Japonya-Türkiye ilişkileri açısından önemli olduğunu söyledi.

1890 yılında meydana gelen kazanın ardından bölge halkının Ertuğrul Fırkateyni mürettebatına yardım eli uzatmasının güçlü Türkiye-Japonya ilişkilerinin temelini oluşturduğunu vurgulayan Güngen, “Kushimoto ruhu olarak özetleyebileceğim dayanışma, samimi dostluk ve karşılıklı güvenin bundan sonra da ilişkilerimize yön vereceğine eminim” ifadelerini kullandı.

587 DENİZCİ ŞEHİT OLMUŞTU

Sultan 2. Abdülhamid tarafından Japonya’ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni dönüş yolunda fırtınaya yakalanarak batmış, 587 denizci kazada şehit olmuştu. Japonya’nın kazadan sağ kurtulan 69 Osmanlı askerine yardım eli uzatması, Türkiye-Japonya ilişkilerinin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x