Bakan Bolat: Ocak’ta ihracat 20.2 milyar dolar oldu

Bakan Bolat’ın açıklamaları şöyle:

Ocak ayında tarihimizin en yüksek ihracat rekorunu kırmış olduk. Son 12 aylık ihracatımız 256,5 milyar dolara yükseldi. Ocak ayında ihracatımız yüzde 3,06 artarak 20 milyar 28 milyon dolara yükseldi. Küresel ticaretten aldığımız pay yüzde 1,06’ya yükseldi. Ocak ayında ithalat yüzde 22 azalışla 26,2 milyar dolara geriledi. Ocak ayında dış ticaret açığı 6,2 milyar dolara indi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 18,9 puan artışla yüzde 76,4’e yükseldi. 267 milyar dolara ulaşmak için yüzde 4.4 artırmamız lazım. Her ay bir önceki ayın aynı ayından daha fazla ihracat yapmamız lazım. Bunu yaptık mı global hedefimizi tutturmuş olacağız.

İthalatımızda her ay bir önceki yılın aynı ayından daha düşük artış söz konusu. 2023’ü 362 milyar ithalatla kapamıştık. 0.55 oranında düşüş vardı. Bu yıl ilk Ocak ayında yüzde 22’lik düşüşle kapamayı başardık.

AB’ye ihracatımızı yüzde 3.2 oranında artırmışız. AB bizim için çok önemli dış ticaret ortağımız. Payımızı artırmak istediğimiz bir ortak. Cari işlemlerde Ocak ayı verisi açıklandığında 40 milyar dolar civarına gerilemiş olacağız. Şubat, Mart, Nisan’da tempo bu şekilde sürerse 30 milyar dolar bandına aşağı doğru getirmiş olacağız. Bu Türkiye’nin yeterliliğinin iyileşmesini sağlayacak. Bu şekilde finansal istikrar, makro ekonomide fiyat istikrarının daha da iyileşmesini getirecek. Enflasyonla mücadelede silahların güçlenmesini sağlayacak. Enflasyonda faiz oranlarıyla birlikte daha iyi noktalara geleceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x