Kenan Yıldız, Milli Takım’a nasıl kazandırıldı? Zorluk çıkarmışlar

A Milli Futbol Takımı’nın Almanya’yı 3-2 yendiği maçta performansıyla yıldızlaşan gurbetçi yetenek Kenan Yıldız’ın, Türkiye’yi seçme sürecinin perde arkasında yaşananlar ortaya çıktı.

Akşam Gazetesi’nin haberine göre; Kenan Yıldız’ı Milli Takım’a kazandıran alt yaş kategori hocaları Güngör Şahinkaya ve Soykan Başar o dönemde yaşananları aktardı.


“Alman yetkililer, iletişime geçmemizi engelledi”

21 yıl TFF’de milli takım antrenörü olarak görev yapan Güngör Şahinkaya, o süreç hakkında şöyle konuştu:

“U-14 takımını oluşturmak için yurt dışında Türk asıllı oyuncuları takip ediyordum. Almanya’da kış aylarında tüm lig takımlarının katıldığı kapalı sahada turnuvalar yapılır. Bu turnuvayı yakından takip ettim. Orada bir oyuncu oynadığı harika oyunla dikkatimi çekti. Bu oyuncunun Kenan olduğunu öğrendim. Daha sonra eyaletler arasında yapılan Almanya Genç Milli Takımı seçmelerinde de Kenan’ı yakından izledim. O dönem kulübü olan Bayern Münih’e birçok kez davet yazısı gönderdim. Alman yetkililer davet yazılarına ‘Okulu var. Ailesi izin vermiyor’ diyerek olumsuz dönüş yaptı. Kenan ve ailesiyle iletişime geçmemi de engellediler. Ama Kenan’ı takip etmeyi asla bırakmadım. Bizim üst kategorideki yaş grubu antrenörlerine Kenan’ın dikkatle izlenmesi gerektiğini söyledim. Bütün yaş grup antrenörlerimiz Kenan’ın oynadığı kulüplere milli maçlar için istek yazısı gönderdi. Daha sonraki süreçte Kenan kararını Türkiye’den yana kullandı”

Slovenya maçı Juventus’a transfer kapısını açmış

Dönemin U-17 Milli Takım Teknik Direktörü Soykan Başar ise Kenan Yıldız’ı ilk kez Berlin’de bir turnuvada izlediğini ve turnuva sonrasında babasıyla iletişime geçtiğini şu ifadeler ile anlattı: 

“Kenan’ı ilk kez Berlin’de bir turnuvada izledim. Kalitesiyle göz doldurdu. Bu turnuva sonrası Kenan’ın babası Engin Bey ile iletişime geçtim. Kendisi ile bir yemek yedik. Yemekte Engin Bey’e Kenan’ın milli takım kariyerinin nasıl olacağı yönünde detaylı bilgiler verdim. O yemekten sonra Engin Bey ile olan görüşmelerimiz devam etti. Hatta 14-15 yaşlarında Kenan ciddi bir sakatlık yaşamıştı. O dönem bile Engin Bey’i arayarak destek verdim. Bu iletişimler Kenan’ın milli takımı seçmesine neden oldu. İlk kez Ay-Yıldızlı formayı 17 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası Elit tur maçında Slovenya’ya karşı giydi. Bu maçta onu izlemek için Barcelona ve Juventus’un scout ekipleri tribündeydi. 1 gol, 1 asistlik performansı sonrası Juventus’a transfer oldu. Ardından Almanya’nın Kenan’a yaptığı baskı daha yüksek oldu. Kenan Yıldız en başından beri milli takım kadrosu içerisinde çok iyi bir aile ortamı olduğunu dile getirdi. Bu kararı ortaya çıkaran da aile ortamının etkisiydi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir